Баннер верх
Присилайте свої матеріали та зауваження на truskavets-media@ukr.net

Статті

ДНЮ МІСТА ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ. Спадковість традицій музейної справи

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

Музейництво в Трускавці має відносно недавні традиції і сягає початку ХХ ст. Фундатором першого музею на курорті став власник акціонерної спілки «Трускавецькі джерела», яка управляла курортом з 1911 до 1939 року - доктор Раймунд Ярош.

{jcomments on}В господарській діяльності на курорті керівника спілки «Трускавецькі джерела» п. Яроша постійно супроводжувала думка про організацію музею в Трускавці, який би  розповідав  про історію створення курорту та про його природні багатства. Та справи пішли таким чином, що результатом проекту став  музей, який у переважній більшості своїх експозиційних матеріалів отримав природничий профіль.

З самого початку збір окремих зразків природних корисних копалин Раймунд Ярош розпочинав  у себе дома, а згодом доручив розмістити ці предмети в одній із кімнат Курортної канцелярії. Це були підвалини майбутнього музею. Своїми намірами про створення музею він поділився з братом, професором Гірничої Академії у Кракові д-ром Яном Ярошем, якому відразу ж і доручив зібрати якнайповнішу колекцію зразків мінералів та корисних копалин трускавецької землі.
Системна робота над збором експонатів для майбутнього природничого музею розпочалася в 1926 році. І тільки через два роки, в 1928 р., зібрані колекції розмістили в приміщенні канцелярії колишньої копальні озокериту на Помірках.
Колекціонуванням та консервуванням мінерало-геологічних зразків продовжував займатися проф. Ян Ярош, який покликав на допомогу д-ра Паніва. Щоб експозиція не носила одностороннього спрямування, науковці зайнялися ловлею та колекціонуванням комахових, для чого був запрошений спеціаліст з біологічною освітою – д-р Фудаковський, який восени 1928 р. охарактеризував та виклав першу колекцію комах. Одночасно зібрав, дослідив та оформив першу колекцію метеликових інженер Тадеуш Ярош.
Щоб не запустити справу, яка набрала широкого розмаху та зацікавлення, до пошукової роботи в музеї Ярошами були запрошені нові науковці. Весною 1929 р. підбором колекцій комахових зайнявся Здіслав Студлік, а ловлею плазунів – Ярослав  Саган. Чи не були це ті самі науковці-біологи, які навчили малого Романа Різнака, в майбутньому героїчного Макомацького, обезжалювати змій, якими він лякав дівчат?.., про що  згадує  сестра Романа, Оксана Різняк.
Робота над музейними колекціями була настільки об’ємною та  захоплюючою, що невеличкі зали Канцелярії вже не поміщали в собі накопичених зразків, що  змусило ініціатора благої  ідеї   до пошуку нового приміщення.
17 серпня 1929 року проект Раймунда Яроша – організація музею в Трускавці був реалізований. В цей день був освячений і відданий під музейні колекції  новий будинок на Помірках, збудований власниками трускавецького курорту. Щоб увічнити пам'ять померлої дружини Емми, яка також спричинилася до організації, п. Ярош назвав музей її іменем – музей ім. Емми Ярош.
Музейні колекції розмістилися в шести залах. Окремі експозиції музею нагадували відвідувачам театралізоване дійство, яке постійно відбувається в рослинному та тваринному світах нашого прикарпатського краю: птахи сиділи у своїх гніздах, годуючи своїх пташенят; на корм вийшли тетері, рябчики, куропатки; тхір мордує кролика; заєць стає здобиччю яструба; куниця ховає до нори мишку; зголоднілі сороки та ворони напали на молодого зайчика; господар хом’як турботливо згромаджує зерно до своєї нори тощо. Оригінальністю будування гнізд відзначалися зимородки, які вистеляли їх кістками та лускою риб, це також можна було побачити в експозиції музею. Кабани, дика кішка, полохлива серна, сови, чаплі також знайшли своє місце серед музейних експонатів. В музейній експозиції  містилися навіть викопані кістки та зуби  мамонта.
Багаті музейні колекції містили 14.447 зразків комахових, 57 банок моху і водоростей, 130 банок з різними видами грибів, 300 видів плазунів, 1.183 зразків корисних копалин та 496 екземплярів літературних та наукових праць.
В 1930-х рр. природничий музей на Помірках перебував під фаховим керівництвом двох братів Ярослава та Марка Саганів, вчених з біологічною освітою. Один з них Марк Саган був з фізичними вадами низького росту (карлик), що не заважало йому  займатися науково-пошуковою роботою та збагачувати колекції природничого музею.
З відходом польської влади в 1939 році, д-р Марк Саган  не залишив музейної справи на Помірках і продовжував працювати до середини 1940-х років, про що свідчать спогади трускавчанина Лева Петранівського, який свої юнацькі роки провів в цій місцевості, де його батько Григорій Петранівський під час німецької окупації працював лісником.
В середині 1940-х років Трускавець залишали  ті поляки, які не виїхали в 1939 році, серед них багато інтелігенції, такі як лісничий Помірецького лісу п. Кравзер з сім’єю, курортний управитель п. Люкас, а з ними і їхній зять  Марк Саган, директор природничого музею на Помірках…..
На жаль, нова прийдешня влада в 1940-х роках не зуміла, а може не захотіла вберегти його для майбутніх поколінь, дозволивши його просто розікрасти.
Спроби відновити музейну справу в Трускавці були  зроблені в 1970-х роках, культпрацівником  с. «Каштан»  Борисом Окунем, який заснував невеличкий музей на базі санаторію у тісній співпраці з Львівським історичним архівом. Частина музейних експонатів, після від’їзду Б. Окуня з Трускавця, коли музей став нікому не потрібний, була передана новоствореному музею міста-курорту, який був відкритий за сприянням місцевої влади в кінці 1982 року в приміщенні колишньої курортної вілли «Саріуш», збудованої на початку ХХ ст., яка до цього експлуатувалася дитячим санаторієм «Джерело».
В 1980 році  цій будівлі, через багатство чудових архітектурних форм  в стилі «модерн» з характерними рисами мавританської архітектури, за рішенням Львівської облради народних депутатів було надано статус пам’ятки архітектури поч. ХХ ст. та взято під охорону. У 1981 та в 2008 роках цей статус підтверджений відповідними рішеннями Трускавецької міської ради.
Сьогодні музей  продовжує приймати гостей курорту та мешканців міста для ознайомлення з історією всесвітньовідомого бальнеологічного курорту від початків його заснування і до сьогодення. Через експозицію відвідувачі музею дізнаються про Середньовічний Трускавець княжих часів та польських королів; шляхетний Трускавець часів Австро-Угорщини та Польської держави, коли був заснований та зміцнював свої позиції курорт в Європі, курорт Трускавець радянської доби та незалежної України, славний своїми цілющими мінеральними  водами, які підтримують його заслужену славу вже близько 200 років.
Окрім експозиційних кімнат, в музеї є дві виставкові зали, в яких організовуються різноманітні виставки мистецького та краєзнавчого спрямування, а також великий лекційний зал, де проводяться культурно-просвітницькі заходи.
Впродовж 2011-2012 років експозиція музею міста-курорту була повністю оновлена, суттєво поповнилась новими матеріалами: фотографіями та документами, картографічним матеріалом, предметами побуту та культури, одягу та озброєння…… А напередодні свята Покрови та 70-річчя УПА ми презентували місту та гостям курорту нові експозиційні зали в підвальному приміщенні музею – «Повстанська криївка», яку облаштовували за підтримки міського голови Руслана Козира.
Наразі у музеї міста-курорту трускавчани і гості можуть оглянути виставку живих метеликів – як данина традиціям давнього природничого музею.


Галина Коваль

Коментарі до новини

Гаряча новина

Зараз на сайті

На сайті 52 гостей та відсутні користувачі

Спонсори